Karjeras nedēļas ietvaros 17.oktobrī bibliotēkas klubiņa dalībnieki apmeklēja jauno Ogres Centrālās bibliotēkas ēku, kas ir viena no modernākajām un viedākajām publiskajām bibliotēkām Latvijā. Ekskursijas laikā skolēni iepazinās ne tikai ar bibliotēkas saturu, bet arī ar tās tehnoloģiskajiem un arhitektoniskajiem risinājumiem. Tika izspēlēta lietišķā spēle, atbilstoši dažādām bibliotēkas situācijām. Iepazīstot bibliotekāra profesiju, tika pārrunātas īpašības un zināšanas, kādas ir nepieciešamas bibliotekāram. Savukārt, ar mēmā šova palīdzību tika minēti populārākie bērnu grāmatu nosaukumi. Nedalītu skolēnu prieku baudīja kiberbibliotekārs Tomiņš, kas skolēnus gan sagaidīja, gan pavadīja. Tāpat skolēni iepazinās arī ar vienīgo Bibliobusiņu Latvijā. Skolēni uzzināja, ka Ogres Centrālā bibliotēka sniedz ne tikai tradicionālos bibliotēkas pakalpojumus, bet piedāvā arī citas neparastas aktivitātes, piemēram, aizraujošā alpīnisma siena.
Paldies Bērnu literatūras nodaļas vadītājai Sandrai Nikolajevai par silto uzņemšanu.
Skolā, kā katru gadu, turpinās Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”.
Šogad iekļauto grāmatu klāsts ir bagāts gan ar mūsdienām aktuālo tematiku, kas ļauj ielūkoties pagātnē, gan aizrauj ar pasakainu fantāzijas lidojumu. Kolekcijā var lasīt dzeju, aplūkot un izpētīt komiksus, skaitīt skaitāmpantus, izvēlēties un vienā naktī izlasīt romānu, lēnām baudīt stāstu krājumus un priecāties par lielisko ilustratoru devumu.
2023. gada kolekcijā iekļautas 24 grāmatas: astoņi latviešu autoru darbi, piecpadsmit tulkojumi un viens folkloras krājums. Lasītāji var iepazīties ar četru franču rakstnieku darbiem, trīs lietuviešu un trīs igauņu grāmatām, kā arī pa vienam tulkojumam no zviedru, vācu, slovāku, poļu un katalāņu valodas.
"5+ grupā" ietverts Aivara Neibarta dzejoļu krājums "ŅAUdiena.rrr" ar lieliskām ilustrācijām. Anetes Meleces asprātīgā bilžu grāmata "Pazudušais miedziņš" par grāmatu klātbūtnes nozīmi ģimenes ikdienā. Ievas Samauskas darbs "Soliņš un Miskaste", kurā stāstīts par dažādu lietu vērtību un nozīmi. No poļu valodas tulkotās Annas Oņihimovskas grāmatā "Klimpas kungs un burinieks" tiek risināta mantu pārbagātības patiesā vērtība, bet no katalāņu valodas tulkotajā Rosio Bonilja grāmatā "Kaimiņi" atklājas jautrs stāsts, kad pazūd internets, tas vēsta par saprašanos, draudzību un dažādiem talantiem.
"9+ grupā" latviešu autoru grāmatas – Rutas Svažas pasaka "Pelesdēls Gudrinieks" un Dainas Tabūnas stāsts "Lasis Stasis un Atlasijas okeāns", kurās attēloti aizraujoši piedzīvojumi. Par ģimenes vērtībām stāsta gan lietuviešu rakstniece Gaja Guna Ekle grāmatā "Brālis, kas nebija vajadzīgs", gan arī igauņu autore Trīnu Lāna savā darbā "Skeleta Juhana gaitas". Piedzīvojumiem un jautriem notikumiem bagāts ir arī lietuviešu rakstnieku Vitalijas Maksvītes un Marjus Marcinkeviča stāsts "Bete un lidojošā dzimšanas dienas dāvana).
"11+ grupā" ir skaitāmpantu un ķircinām pantu krājums "En den dīno šoko loko tīno", ko savācis un sakārtojis Māris Rungulis. Dzintara Tilaka darbs "Zlatas ceļš" atklāj jaunas meitenes pārdzīvojumus un pārbaudījumus garajā ceļā, bēgot no kara Ukrainā. Franču rakstnieks Žans Klods Murlevā fantastiskajā garstāstā "Upe, kas tek atpakaļ" vēsta par mīlestības vārdā veiktu tālu un bīstamu ceļojumu. Igauņu rakstniece Rēli Reinausa grāmatā "Kā mans tētis atrada sev sievu" risina ģimenes problēmas, kas atklājas komiskās situācijās un dažādos starpgadījumos, bet Aino Pervikas grāmatā "Burmemme" var iepazīties ar neparastu raganu un viņas trakulīgo humora izjūtu.
"15+ grupā" fantāzijas žanru pārstāv latviešu rakstnieka Toma Deimonda Barvida debijas grāmata "Zaļā dzīle". Vācu komiksa autors Mavils grāmatā "Kinderlande" uzbur lielo pārmaiņu laiku Austrumberlīnē, kad 1989.gadā krita Berlīnes mūris. Franču autoru Silēnas Edgāras un Pola Beorna grāmata "Mūru dāma" stāsta par brīvdomīgu, bagātu skatuves dīvu un viņas mazmeitu. Latvija saistās ar šīs dzimtas vēsturi un mīklaino vecāsmātes pagātni. Lietuviešu rakstniece Igne Zarambaite stāstā "Melndzelmji" atklāj pusaugu meitenes traģisku pieredzi un liktenīgu izpriecu nakti, bet zviedru rakstniece Jenija Jēgerfelde savā grāmatā "Mana kolosālā dzīve" stāsta par Sigi, kurš mainījis skolu, vēlas kļūt populārs, un kā viņam veicas ar sevis pieņemšanu.
Vecāku žūrijā Kristīnes Ilziņas stāstu krājums "Es neliecināšu pret jums" atklāj cilvēku patieso seju sarunās un sadzīvē laikā pirms Atmodas. Vīzija par sociālajos tīklos iegūtu slavu un veiksmi, kas ne tikai iznīcina patiesās vērtības, bet pat izposta cilvēku dzīves, atklājas pazīstamās franču rakstnieces Delfīnes de Vigānas grāmatā "Bērni ir karaļi". Rakstniece Virdžīnija Grimaldi romānā "Laiks iedegt zvaigznes" stāsta par mātēm un meitām, ģimenēm un neparastām draudzībām. Slovāku rakstnieces Monikas Kompaņīkovas stāsts "Piektā laiva" atklāj divpadsmit gadīgas meitenes dzīvi, kura ir atstāta novārtā, bet visiem spēkiem pati cenšas rūpēties par sevi un citiem.
Pirmo klašu skolēniem šodien bija svētki. Līdz ar lasītāju karšu saņemšanu, ikviens pirmklasnieks kļuva par pilntiesīgu bibliotēkas lasītāju. Svētkos piedalījās Pasaules Lasošākais Zaķis, kurš ir izlasījis visas zaķu grāmatas, zināja noskaitīt zaķu dzejoļus un kopā ar skolēniem izdejot zaķu dejas.
Dzejas dienu ietvaros Bibliotēkas klubiņa skolēni iepazinās ar izcilā dzejnieka Ojāra Vācieša daiļradi, īpaši ar ''Sveču grāmatu'', kad veltīta sveču tēmai. ''..Svecītei ir sava liesmiņa, tā ir svecītes sirsniņa.. No kā tev acīs tā liesmiņa - tā ir svecītes dziesmiņa''. Sameklēt svecītes sirsniņu un dziesmiņu skolēni devās uz radošo sveču darbnīcu pie Kristīnes. Paldies par ''svečošanās'' nodarbību!
Skolas bibliotēkas fonds ir skolas īpašums, un to var izmantot bez maksas visi skolēni, skolas pedagogi, pārējie skolas darbinieki, skolēnu vecāki.
Olaines 2. vidusskolas bibliotēkas pienākums ir attīstīt un pilnveidot lasītāju pieprasījuma apmierināšanu un regulāri informēt par bibliotēkas sniegtajiem pakalpojumiem.
Lasītāju apkalpošanai bibliotēkā ir metodiska nodaļa, abonements un lasītava.
Bibliotēkā ir brīvpieejas fonds: lasītāji paši plauktos izvēlas vajadzīgo literatūru, strādā lasītavā vai paņem lietošanai mājās.
Lasītājiem ir tiesības saņemt bez maksas grāmatas, brošūras, izmantot lasītavā laikrakstus un žurnālus.
Lasītājiem jāsaudzē saņemtie iespieddarbi. Iespieddarbos nedrīkst izdarīt atzīmes, pasvītrot, izplēst vai salocīt lapas, vai citādi tos bojāt.
Iespieddarbus drīkst iznest no bibliotēkas, ja tie ir reģistrēti lasītāju datubāzē.
Lasītāji paņemtās grāmatas bibliotēkā nodod pēc 14 dienām. Vidusskolēniem drīkst izmantot programmas literatūru tik ilgi, cik vajadzīgs.
Saņemot iespieddarbus, lasītājiem jāpārbauda, vai tajos nav bojājumu, un par ievērotiem defektiem tūlīt jāziņo bibliotekāram, kurš izdara atzīmi formulārā. Pretēja gadījumā par sabojāto izdevumu jāatbild lasītājam.
Ja iespieddarbs nozaudēts, sabojāts, tas jāatlīdzina ar tādu pašu vai satura un cenas ziņā līdzvērtīgu (pēc konsultācijas ar bibliotekāru).
Lasītājus, kuri neievēro bibliotēkas izmantošanas noteikumus: bojā izdevumus vai datortehniku, traucē darbu citiem apmeklētājiem un bibliotēkas darbiniekiem, pārkāpj sanitārhigiēniskās normas un uzvedības normas, var uz laiku izslēgt no bibliotēkas.
Bibliotēkā apmeklētāji ievēro klusumu, tīrību, kartību.
Virsdrēbes jāatstāj garderobē.
Lasītavā ievēro klusumu.
Cieni sevi un citus.
Uzziņas fondu (enciklopēdijas, vārdnīcas, rokasgrāmatas) drīkst izmantot tikai lasītavā.
No abonementa uz lasītavu literatūru drīkst ņemt tikai ar bibliotekāra atļauju. Aizejot neaizmirsti atdot paņemto literatūru bibliotekārei.
Pret grāmatām izturies saudzīgi.
Savu darbavietu atstāj kartībā.
Mācību grāmatas tiek izsniegtas uz visu mācību gadu.
1.-8. klašu audzinātāji saņem mācību grāmatas visiem klases skolēniem un ir atbildīgi par to saglabāšanu.
9.-12. klašu skolēni saņem mācību grāmatas individuāli un ir atbildīgi par tām. 9., 12. klašu skolēni var paturēt mācību grāmatas līdz valsts pārbaudes darbu beigām.
Mācību gada laikā skolēnam ir tiesības papildus saņemt nepieciešamās mācību grāmatas.
Mācību gadā beigās visas mācību grāmatas jānodod bibliotēkā labā stāvoklī.
Ja skolēns mācību grāmatu sabojājis vai pazaudējis, viņam jāiegādājas tāda pati mācību grāmata.
Pārlūkojot vietni, Tu akceptē nepieciešamo sīkfailu lietošanu. Tu vari akceptēt arī citu sīkfailu lietošanu.